Chemické odlakování

Chemické odlakování je vhodné k odstranění barvy ze špatně nalakovaných výrobků z tenkých plechů.

Chemické odlakování je vhodné pro subtilnější díly a výrobky, které nelze vystavovat vyšším teplotám. Jedná se hlavně o díly z tenkých plechů a výrobky z barevných kovů.

Chemické odlakování provádíme v alkalických lázních. Po oplachu se díly konzervují pasivačními přípravky s různou dobou protikorozní ochrany dle konkrétních potřeb zákazníka.

Například odlakování hliníkových automobilových ráfků (alu kola) se jeví jako velmi vhodné provádět chemicky, a to z následujících důvodů: Při pískování dochází k narušení citlivého povrchu materiálu (hliníkové slitiny jsou měkké) a ten je třeba před novým lakováním dále upravovat, aby byl hladký. Navíc není vždy snadné zajistit, aby se abrazivo dostalo do všech míst při složitém tvaru odlakovaného dílu (kola). Pokud vystavíte hliníkové kolo působení vysokých teplot v peci, může zase dojít k nežádoucí změně vlastností materiálu (pevnost, křehkost). Představa, že se vám rozpadne v plné rychlosti na dálnici kolo, asi není nijak lákavá. Chemické odlakování je naproti tomu k materiálu dostatečně šetrné.

 

Chemické odlakování je vhodné k odstranění barvy ze špatně nalakovaných výrobků z tenkých plechů.